8_g

W latach 60-tych Torrevieja była jeszcze małym rybackim miasteczkiem, dziś jest tętniącym życiem miastem i kurortem goszczącym co roku około 500 tys. turystów. Miejsce te odkryli Szwedzi i Norwegowie na początku lat sześćdziesiątych, którzy to, szukając ucieczki przed zimnym klimatem północnej Europy zaczęli masowo tu się osiedlać i spędzać zimy. Dziś miasto posiada około 110 tys. oficjalnie zarejestrowanych mieszkańców. Położone jest w odległości 45 km na południe od Alicante. Wspaniałe położenie geograficzne, pomiędzy dwoma słonymi lagunami i morzem daje miastu specyficzny, bardzo zdrowy mikroklimat.
Do 1802 roku Torrevieja istniała tylko jako antyczna wieża strażnicza, z którego wywodzi swoją nazwę (Torre-wieża, Vieja-stara). W 1803 roku Karol IV autoryzował przeniesienie kopalni soli (solanek) z La Mata i pozwolił na rozbudowę miasta. W 1829 miasto zostało totalnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. W 1931 Alfonso XIII nadał osadzie prawa miejskie. W XIX wieku sól była eksportowana głównie do Holandii i Szwecji. Do dziś jest to ważna gałąź przemysłu w Torrevieja, oprócz turystyki. Można odwiedzić muzeum Morza i Soli.

W ostatnich latach jednak turystyka zdominowała miasto i okolice. W miesiącach lipcu i sierpniu w Torrevieja odbywa się światowej sławy festiwal muzyczny: Habaneras.

Warto zobaczyć:

  • kościółek w centrum miasta-Iglesia Arciprestal de la Inmaculada Concepcion,
  • park miejski-Parque de las Naciones,
  • muzeum Mar y de la Sal,
  • łódź podwodna S61 delfin, zacumowana w porcie,
  • Las Salinas-słone jeziora, na zachód od miasta,
  • Park Narodowy (Paraje Natural).

Torrevieja przede wszystkim słynie z przepięknego wybrzeża i wspaniałych piaszczystych plaż. Wyjeżdżając z miasta na północ w kierunku Alicante natkniemy się na kilometry szerokich, piaszczystych plaż. W okolicach La Marina i Guardamar są plaże dla naturystów (Playas Libres). Wokół słonych lagun stworzone zostały trasy rowerowe i spacerowe. Słone laguny to także rezerwat przyrody, gdzie można obserwować dzikie ptactwo, charakterystyczne dla tego regionu.

Torrevieja to spokojna miejscowość, turyści ją odwiedzający to ludzie ceniący spokojny wypoczynek, raczej nie zobaczymy tutaj szalejących młodych ludzi. Mieszka tutaj wielu ludzi z Europy, którzy zdecydowali się spędzić tutaj resztę swojego życia. Spokój na ulicach, uśmiech mieszkańców, którzy za każdym razem gdy nas mijają witają się z nami, oraz bardzo duża ilość słońca i plaż powoduje, że miejsce jest to wręcz idealne miejsce do wakacyjnego

Mapka sklepów i restauracji

mapa-sklepów-restauracji

Dla Państwa wygody wykonaliśmy mapkę najważniejszych naszym zdaniem sklepów i restauracji w okolicy. Aptekę znajdziecie Państwo zaraz przy apartamencie – jest ona oznaczona jako sklepiki i restauracje. Przy głównej ulicy znajdziecie również wiele restauracji, które zaspokoją praktycznie każde podniebienie.

Poniżej staraliśmy się opisać szczegółowo jakie restauracje polecamy, do jakiego centrum handlowego warto pojechać i z jakich plaż korzystać.

Mamy nadzieję, że wszystkie zawarte porady przyczynią się do lepszego spędzenia urlopu w słonecznej Hiszpanii. Jesteśmy przekonani, że każda, nawet najmniejsza informacja jest ważna podczas „zawsze za krótkiego” pobytu, bo pozwala wykorzystać w pełni Państwa czas na leniuchowanie i zwiedzanie okolicy. Dlatego jeżeli będziecie mieli Państwo pytania odnośnie lokalizacji, dojazdu do miejsc, które pominęliśmy prosimy o kontakt, chętnie pomożemy w każdej sprawie.

Restauracje

W odległości około 5 minut pieszo od apartamentu znajduje się ciąg restauracji, kafejek w których serwowane są smaczne posiłki do późnych godzin wieczornych. Menu praktycznie w każdej restauracji jest wydrukowane w języku angielskim z racji tego, że okolice te zamieszkuje bardzo dużo Anglików.

Aby zamówić coś z menu przeważnie wystarczy porozumiewać się w języku angielskim w stopniu bardzo podstawowym, dobrze jednak przed wyjazdem poznać kilka podstawowych zwrotów hiszpańskich – mogą one być bardzo pomocne w tańszych restauracjach,barach prowadzonych wyłącznie przez Hiszpanów na obrzeżach miasta.

Aby wybrać się do restauracji należy mieć ze sobą około 10 euro na osobę.

Restauracje w pobliżu:

Nautilussmaczne jedzenie z widokiem na morze, najbardziej popularna restauracja w okolicy (kliknij aby zobaczyć lokalizację)

nautilus

Gelateria Italiana – dania włoskie, niemieckie, jedna z tańszych restauracji, bardzo dobre sznycle (kliknij aby zobaczyć lokalizację)

Lal Qila – indyjska, najlepsza w pobliżu – (kliknij aby zobaczyć lokalizację)

Restauracje do których warto dojechać:

Buddha Tandoori – Indyjska – najlepsza w okolicy. (lokalizacja niedaleko Zenia Boulevard ,(kliknij aby zobaczyć dojazd)
Sunrise – smaczne jedzenie, taras z widokiem na morze. (jadąc na południe zjeżdżamy na następnym rondzie w prawo – restauracja jest wzdłuż głównej drogi, kliknij aby zobaczyć dojazd)
La Casona – smaczne jedzenie w centrum Torravieja niedaleko portu i mola. (restauracja znajduje się niedaleko mola, najlepiej zaparkować na parkingu obok mola za wesołym miasteczkiem, kliknij aby zobaczyć dojazd)

Sklepy

312046_221287104585922_394071_n

Niedaleko, bo w odległości kilkunastu minut pieszo znajduje się market spożywczy oraz odpowiednia ilość różnych sklepików, które zaopatrzą nas w podstawowe artykuły potrzebne podczas wypoczynku. Jeżeli będziemy chcieli zrobić zakupy w markowych sklepach to polecamy wybrać się do najbliżej położonego i największego w okolicy centrum handlowego Zenia Boulevard (od apartamentu jedziemy na południe dwa ronda i skręcamy w prawo na rondzie La Zenia, kliknij aby zobaczyć dojazd) oraz Habaneras w Torrevieja (kliknij aby zobaczyć dojazd) lub do Dos Mares w San Javier (czynne w niedziele nawet po sezonie, kliknij aby zobaczyć dojazd), można również wybrać się do Alicante lub do Murcii. W sezonie letnim wszystkie centra handlowe otwarte są do późnych godzin wieczornych oraz w niedzielę.

W sklepach spożywczych zrobimy zakupy za podobne kwoty jak w Polsce. Owoce są dużo tańsze (często o połowę), inne artykuły spożywcze mogą być droższe o około 15% (zależnie od kursu euro). Za chemię, artykuły elektroniczne zapłacimy podobnie jak w Polsce. Polecamy zakup wyrobów ze złota, które są dużo tańsze niż w Polsce, a przy tym wyroby te są ze złota 18 karatowego. Złoto można kupić w na stoisku w Carrefour (obok centrum Habaneras) w Torrevieja oraz w Dos Mares w San Javier.

Klimat

320 dni słonecznych, to pozwoli, że prawie zawsze gdy przyjedziecie będziecie cieszyć się słońcem. Bardzo ciepłe lato i łagodna zima w odległości 3 godzin lotu samolotem. Bliskość słonych jezior powoduje, że jest to jedno z najbardziej zdrowych miejsc w Europie (jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – WHO).  Średnia temperatura w ciągu dnia wacha się od 18 stopni C w zimiedo 32 stopni C w lecie.

W styczniu, w nocy potrafi być 14 stopni C, a zjedzenie obiadu na tarasie, w krótkim rękawku w miesiącu zimowym, gdzie temperatury czasem dochodzą do ponad 20 stopni C nie jest niczym nadzwyczajnym.  Śnieg i mróz w tej części Hiszpanii są całkowicie nieznane.

Łagodny klimat południa Hiszpanii pozwala nawypoczynek letni od kwietnia do października.

266658_203239409724025_2037766_o

Sport

228751_182345778480055_6237020_n

Ludzie aktywni nie powinni się tutaj nudzić. Atrakcja rejonu jest golf, w którego można pograć na 16 różnych polach w okolicy, gdzie dostaniecie się do najbardziej oddalonego w przeciągu pół godzinnej jazdy samochodem. Możecie również pograć w tenisa, pojeździć konno, wędkowaćoraz skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych.

Wszystkich lubiący nurkowanie zachęcamy do nurkowania na wyspie Tabarca będącej rezerwatem przyrody. Słynące tu z krystalicznej czystości wody pozwolą na podziwianie koralowców i rzadkich gatunków ryb. Wycieczka na wyspę dla osób nie nurkujących też będzie sporą atrakcją. Codziennie rano organizowane są jednodniowe rejsy statkiem wypływającym z Santa Pola. Abyśmy mogli podziwiać rafy statek posiada przezroczyste dno.

Plaże

Wszystkie plaże w okolicy zostały odznaczone przez Unie Europejską ”Niebieską Flagą” (Bandera Azul) za wyjątkową czystość wody i samej plaży, również wszystkie są bezpłatne. Najbliższa plaża znajduje się w odległości kilku minut  (300 metrów) od Apartamentu, a kolejna większa w odległości około 15 minut (600 metrów) .

Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z innych plaż to w okolicy jest ich bardzo dużo np. La Zenia, Playa Flamenca, Cabo Roig. Najwięcej znajdziemy na południe od Punta Prima, jeżeli będziemy chcieli więcej spokoju polecamy pojechać na północ za urbanizację Pinomar w Guardamar del Segura (kliknij aby zobaczyć dojazd), gdzie znajduje się niezatłoczona i bardzo rozległa plaża, jadąc dalej dojedziemy do La Marina. W tej części Hiszpanii nie spotkamy golasów chodzących po publicznej plaży tak jak jest to na wyspach Kanaryjskich. Mimo to Panie w opalające się toples nie są tu rzadkością.

Punta Prima zlokalizowana jest niedaleko wydm Mar Azul, więc wybierając się na spacer w kierunku Torreviejabędziemy mogli je podziwiać.

286352_218023844912248_2459682_o